Reklama
 
Blog | Jiří Novotný

Co je to materialismus?

Člověk, kterého jsem považoval za vcelku normálního, mi jednou řekl: "Já jsem materialista. Věřím tomu, co vidím." A poklepal na stůl. Nevěřil jsem vlastním smyslům. Nebyl jsem ani schopen namítnout, že notoricky známá Einsteinova rovnice érovnáseemkrátcénadruhou staví jednoznačně rovnítko mezi energii a hmotu. Ale začalo mě to zajímat a zajímá mě to dodnes...

Myslel jsem původně, že materialismus je jen směšná víra v to, že hmota se skládá z malých kuliček, ty malé kuličky z ještě menších kuliček, ty ještě menší z úplně nejmenších. A z čeho se skládají ty fakt už úplně nejmenší? Z maličkých drátků! Z čeho ale se skládají ony drátky věda ještě nevysvětlila…

Pak jsem pátral dál. Starý dobrý Nietzsche má, pokud vím, ve svém díle jedinou zmínku na toto téma, nějak takto: "Atomický materialismus je  taková hloupost, že je naprostou ztrátou času o něm diskutovat". Nejspíše tedy existuje ještě nějaký jiný, než atomický materialismus. Materialismus zvaný vulgární? Viděl jsem v televizi, jak starší, na pohled slušný pán připevnil k virguli francouzský klíč a virgule se i přesto zvedla. V přítomnosti kamer a tehdejšího předsedy tuzemské Akademie věd, který řekl: "Dokud to věda nevysvětlí, jste u mne podvodník, pane!" Potíže s elementární logikou i slušností, to je patrně jeden z oficiálních a tolerovaných projevů tzv. vulgárního materialismu, protože ctinehodného pana předsedu nikdo neokřikl…

Potom si ještě vzpomínám, že komunisté vyznávali jinou formu materialismu, tzv. vědecký světový názor. "Jak", ptal jsem jich užasle, "jste přišli na to, že Vladimír Iljič Lenin má naprosto ve všem pravdu?" "Sám to o sobě přece řekl!" Odpovídali vždy s nehraným údivem, že mi taková základní věc není jasná. A přitom je to opravdu tak jednoduché!  Jestliže autor "Materialismu a empiriokriticismu" měl ve všem pravdu, pak, řekl-li o sobě, že má ve všem pravdu, musí mít logicky ve všem pravdu. To, předpokládám, byl a je základní algoritmus "vědeckého světového názoru". 

Reklama

Sami materialisté, ať již současní či minulí, jsou, myslím, lidmi nesmírně zajímavými! Mnozí nich se hlásí k náboženství, takže se zdá, že předpoklad existence Boha nemusí vždy nutně být v rozporu s určitými odrůdami materialismu!

Přehnaný materialismus, jakožto víra v absolutní moc logiky, ale někdy působí, jak se zdá, i závažné škody. Američané kdysi vyvíjeli zajímavý počítač nejen ne-neumannovské, ale dokonce i ne-binární kocepce, počítač na bázi kopií neuronových vah. A všechno bylo nadějné. Lineárně pracující strojek byl (tehdy) schopen rozlišit nepřátelské letadlo od přátelského a na základě toho dát velice rychle povel k palbě. Navíc snesl i vážnější poškození s tím, že se pouze snížila přesnost "myšlení". Jo. Jenže pak se ozvali vyznavači logiky s tím, že nelze přesně říci, co se děje v paměti (která byla zároveň "procesorem") tohoto zařízení a proto jej nelze kontrolovat a proto mu není možno věřit – a proto a jenom proto byl vývoj opuštěn!

Materialismus tedy, jak vidíme, je nejspíše zvláštní, zajímavá víra v kdovíco, a rozhodně je hoden zájmu zvídavých lidí!